Výsadba ořešáku

Výsadba roubovanců

Čerstvě naroubovaný a srostlý roubovanec není možno sázet na finální stanoviště, ale je potřeba si jej nejprve zapěstovat. V tuto chvíli máme 2 možnosti. Buďto se roubovanci vysadí na záhon anebo je možno rostliny zasadit do vyšších květináčů. (Vždy platí, že místo roubování musí být nad zemí.)

Pokud roubovance vysadíte do záhonu (místo roubování nad zemí), je následně potřeba tyto mladé rostliny přihrnout a udělat takový hrůbek, aby byla celá rostlina i s nově vyrašenými výhony zahrnuta. Přihrnutí slouží jako ochrana jak před mrazem, tak před přímým slun. zářením. Takto přihrnuté rostliny zaléváte a v červnu hrůbky opět opatrně odstraníte. Rostliny je třeba nechat na záhonu ideálně 2 roky (snažíme se zapěstovat špičák) a poté lze rostliny přesadit na finální stanoviště.

Pokud roubovance zasadíte do květináče, je potřeba rostliny chránit taktéž před možnými ranními mrazíky a před přímým slun. zářením (ideálně ve skleníku apod...). Roubovance však již nemusíte přihrnovat hrůbkem. Rostliny lze nechat takto v květináči max. 2 roky, poté je potřeba je vysadit na konečné stanoviště.

(Roubovací gumička se neodstraňuje z čerstvě srostlých stromků, sama by měla časem odpadnout. Pokud by se tak nestalo a začal by se stromek zaškrcovat, je potřeba ji opatrně odstranit.)

 

 

Výsadba špičáku

Před samotným sázením je vhodné zastřihnout stromku hlavní kořeny, které byly při vyorávání přeříznuty (kořenové vlášení nesestříháváme). Stromek poté vložíme do nádoby s vodou, aby kořeny natáhly vodu. Takto rostlinu necháme přes noc.

Na trvalém stanovišti vykopeme díru o takové velikosti, aby se do ní akorát vešly kořeny stromku. (Není potřeba kopat větší díru, byla by zbytečně veliká). 

Stromek usadíme do vykopané díry a díru zasypeme vykopanou zeminou. (Není potřeba zasypávat novým substrátem. Jen pokud máte opravdu nekvalitní zem, doporučujeme výměnu.) Stromek má být zasazen tak, aby byl řez roubování těsně nad zemí - cca 5 cm nad terénem (viz. foto). Nově zasazený stromek ničím nepřihnojujeme. Nedoporučujeme ani používat kompost. Kořeny stromku jsou velice citlivé a mohly by být popáleny.

 

Po výsadbě stromek vydatně zalijeme. Pro následnou zálivku platí pravidlo: méně často ale za to vydatně.